вівторок, 24 вересня 2024 р.

Згуртованість та стійкість як шляхи до переможного миру (за підсумками публічної дискусії)

21 вересня українці разом з цивілізованим світом відзначали Міжнародний день миру та День миру в Україні, який встановлено відповідно до Указу Президента у 2002 році.


У 2024 році виповнюється 55 років Одеські обласній Раді Миру, що була створена в 1968 році і входить зараз до складу Української Ради Миру. З червня 2015 року Одеську обласну Раду Миру очолює Таміла Афанасьєва, яка є сьогодні депутаткою Одеської обласної ради.

Нині в лавах миротворців понад 4 000 жителів Одеської області, які впродовж усіх цих років несуть людям філософію миру, добра, взаємоповаги та злагоди.


Особливо ці відчуття нині актуальні для України. Цей день – важливе нагадування світу про те, що в нашій країні вже третій рік триває розпочата росією жорстока та кривава війна. Українці, які пережили стільки випробувань і втрат, як ніхто розуміють важливість згуртованості та цінність миру.

Цими обставинами керувалися організатори публічного обговорення «Згуртованість − шлях до переможного миру», яке відбулося в Одеській державнй (військовій) адміністрації напередодні цієї важливої дати.

Серед організаторів заходу – Одеська обласна Рада миру, Одеська обласна державна (військова) адміністрація, Національна платформа стійкості та згуртованості та Громадська організація «Одеський інститут соціальних технологій».



Таміла Афанасьєва, голова Одеської обласної Ради миру, у привітальному слові акцентувала на актуальності та значущості питань, які виносяться на обговорення, зазначивши, що згуртованість і стійкість суспільства мають стати запорукою досягнення довгоочікуваного переможного миру.

Відкриваючи дискусію, заступник голови Одеської обласної державної (військової) адміністрації Сергій Кропива наголосив на миролюбній сутності українців, їх віковічному прагненні до мирного співіснування, їх працелюбності та постійному удосконаленню в усіх сферах людської діяльності.

«Повернутися до миру ми зможемо лише через Перемогу, тому особлива подяка всім, хто її наближає – Збройним Силам України, бізнесу, що підтримує економічну безпеку держави, громадянському суспільству», − підкреслив Сергій Кропива.

Надалі учасники дискусії висловили власне бачення того, як соціальна згуртованість та стійкість сприяють наближенню Перемоги.

Андрій Крупник, директор ГО ОІСТ, який був одним з ініціаторів цього заходу, зосередився на тому, що злагода завжди давала змогу вижити людям у непростих умовах та пережити катаклізми. А на Одещині, яка є прикладом співіснування різних національностей, культур, релігій, традицій, саме злагода формує стійкість, що допомагає сьогодні протистояти ворогу. Експерт запропонував розглянути питання про те, що значить для нас мир і згуртованість, як ми маємо зафіксувати ці поняття у нормативних документах, як поєднати та скоординувати синергію громадськості та влади, аби втілити в нашій області принципи Платформи національної стійкості.
«Сталий мир і повоєнний розвиток можливі лише тоді, коли ми будемо діяти разом та прозоро.

Ми маємо знати та враховувати досвід ЄС щодо досягнень згуртованості, але не можемо його використати цілком через нашу унікальну ситуацію. На шляху до перемоги наша мета – сильне і згуртоване громадянське суспільство», – заважила регіональна координаторка Національної платформи стійкості та згуртованості в Одеській області Тамара Астахова.

Співзасновник Національної платформи Володимир Лупацій наголосив на необхідності концептуалізації та вимірюваності соціальної згуртованості та стійкості. Він навів «класичне» визначення стійкості як здатності адекватно оцінювати ризики та реагувати на них.

Але поряд з цим він запропонував відповісти на питання, у чому секрет унікальної української формули стійкості.

Експерт вказав на такі шість компонентів стійкості, як: цінності демократії та свободи вибору, самоорганізація, самозахист, соціальні інновації, співпраця громадянського суспільства і влади та соціальна згуртованість.

Остання вимірюється за допомогою індексу SCORE, що містить такі індикатори для оцінки стану суспільства: ідентифікацію, орієнтацію на спільне благо, довіру до інститутів, дії заради спільного блага. Пан Володимир зазначив, що за три роки вимірювання згуртованості в Україні загальною тенденцією є падіння довіри до державних інститутів. Він назвав і головні ризики для стійкості: низька якість державних інститутів; воєнний стан, який певною мірою обмежує демократичні процеси; «тягар війни» та соціальна справедливість, на яку зростає запит; нерівномірність соціально-економічного розвитку територій.

На думку експерта, для зміцнення соціальної стійкості та згуртованості під час повномасштабної тривалої війни необхідно повною мірою використовувати демократію участі (адже електоральна демократія «на паузі») й практики залучення, дбати про інформаційну безпеку та стійкість інфраструктури.

«Ми маємо звернути увагу на консолідацію всіх верств населення: від мешканців громад до ВПО, родин захисників, сімей, які втратили найрідніших на війні», – переконана Марія Попова, представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини в Одеській області. Вона вважає, що сьогодні потрібно відкинути всі внутрішні непорозуміння і згуртуватися навколо розв’язання проблем ВПО, людей з інвалідністю, ветеранів та їх родин.



Тетяна Єгорова-Луценко, голова Харківської обласної ради, голова Української асоціації районних та обласних рад підкреслила необхідність об’єднання зусиль на всіх рівнях – громади, району, області − для досягнення порозуміння й згуртованості.

Олег Саакян, співзасновник Національної платформи, також підкреслив значущість демократії участі. Зокрема, громадський діяч визначив, чим український підхід до стійкості відрізняться від європейського та євроатлантичного: «Якщо ЄС та НАТО роблять ставку на інститути, то в Україні сильною вважається та демократія, яку готові захищати громадяни. Низова спроможність має стати частиною інституційної стійкості, а цінності – переходити у певні сталі практики»..

Ірина Бужина, професор кафедри психології і педагогіки Одеського державного університету внутрішніх справ, звернула увагу на важкий психологічний стан населення, а особливо переселенців і тих, хто втратив на війні близьких. Вона підкреслила, що стійкість суспільства залежить також від активного співчуття до співвітчизників, готовності прийти на допомогу тим, хто її потребує.

Елла Мамонтова, професорка Національного університету «Одеська юридична академія», стверджує, що зараз в Україні розбудовується нова символічна реальність. Заснований пантеон нових Героїв, формується нова політика пам’яті, з’являються нові поети та письменники, а також – нова народна творчість. Цей потужний символічний капітал України визнаний світом.

До обговорення питання згуртованості також долучилися представники соціально відповідального бізнесу та української діаспори із Греції, США, Німеччини. Українці за кордоном – гарний приклад згуртованості. Вони допомагають нашим біженцям, а також поширюють знання про українську культуру, історію, традицію й пояснюють іноземцям, чому Україна чинить опір агресору. Це допомагає зруйнувати пропагандистські міфи росії, які, на жаль, поширені в деяких європейських країнах.


Наприкінці заходу учасники сформулювали рекомендації щодо згуртованості які слід врахувати у поточній практиці публічного управління та відобразити у нормативних документах, передусім – у Стратегії розвитку Одеської області.

На думку учасників обговорення, необхідно:
  • проводити систематичні громадські консультації, у тому числі за участі українців за кордоном;
  • відновити застосування інструментів місцевої демократії та демократії участі;
  • сформувати комунікаційну стратегію – для спільних та злагоджених дій в інформаційній сфері.
Текст рекомендацій за підсумками обговорення – за посиланням:

https://drive.google.com/file/d/1fbr9cmJ-ko7-20YYelFpSTmHUO3WV2q2/view?usp=sharing

Завершуючи дискусію, її учасники погодилися з думкою про те, що Міжнародний день миру є символом надії та співчуття для мільйонів людей у всьому світі, які прагнуть завершення збройних конфліктів та побудови світу без війн та страждань.

       

Сьогодні для нашої держави День миру є особливо значущим. Кожен свідомий українець мріє про якнайшвидшу Перемогу, про повернення рідних, близьких, друзів, про мирне небо над головою, про наше світле майбутнє, про загоєння нестерпних ран у людських серцях та у громадах.

Відеозапис публічного обговорення за посиланням: 
https://www.youtube.com/watch?v=lcNvV6LlrQs
Фото і відео Володимира Богатирьова

Немає коментарів:

Дописати коментар