вівторок, 3 червня 2025 р.

Шляхи утвердження української національної та громадянської ідентичності: проблеми і практика

Формування української національної та
громадянської ідентичності – пріоритет держави
В умовах найскладнішого для всіх українців випробування – повномасштабної війни росії проти України – усе більшої актуальності набуває проблема формування та збереження національної ідентичності, зокрема формування в молодого покоління почуття спільної відповідальності за долю української держави, готовності її захищати.

Саме цим було обумовлене проведення експертної дискусії на тему: «Національна ідентичність: сутність та шляхи формування».

Організатори заходу – Координаційна рада з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Одеській районній державній (військовій) адміністрації, Одеська обласна універсальна наукова бібліотека імені М.С. Грушевського та ГО «Одеський інститут соціальних технологій».

Учасників дискусії, серед яких були науковці, представники обласної влади, освітніх і культурних закладів, громадськості міста привітала директор ООУНБ імені М. С. Грушевського, заслужений працівник культури України Юліана АМЕЛЬЧЕНКО. Вона підкреслила актуальність винесеної на обговорення проблеми, а також відмітила внесок їх закладу культури в реалізацію національно-патріотичного виховання, утвердження в суспільстві любові до України, поваги до державних символів та державної мови.


Від імені громадського сектору, передусім Одеського інституту соціальних технологій до учасників звернувся директор організації Андрій КРУПНИК, який звернув увагу на необхідності спільного розуміння та спільних дій працівників закладів освіти, виховання, культури, Сил Оборони у формуванні національно свідомих та суспільно відповідальних громадян. 



неділя, 18 травня 2025 р.

Стійкість і згуртованість Одещини: участь представників ОІСТ в публічному обговоренні

Національна платформа стійкості та згуртованості – партнерська організація Одеського інституту соціальних технологій. За методикою Платформи експерти Одещини, у тому числі представники ОІСТ узяли участь в оцінюванні та аналізі ризиків, викликів і потенціалу стійкості Одеської області.

Результати аналізу попередньо було представлено експертам в онлайн-режимі, де було розставлено акценти та зроблені певні доповнення. А 15 травня 2025 року в Одесі відбулася публічна дискусія на тему: «Оцінка та аналіз ризиків, виклики і потенціал стійкості в Одеській області», в якій взяли участь одеський міський голова Геннадій Труханов, голова Одеської районної ради Віталій Барвіненко, представники Одеської обласної військової адміністрації, органів місцевого самоврядування, громадського сектору, експертної спільноти та міжнародних партнерів.



Метою зустрічі було обговорити:
  •  вразливість критичної інфраструктури та антикризову готовність громад;
  •  рівень довіри населення до інституцій;
  •  мовні та конфесійні питання ідентичності у регіональному контексті;
  •  напрямки міжсекторальної співпраці для підвищення стійкості Одещини.
Співзасновник Національної платформи, головний експерт дослідження Володимир Лупацій презентував результати дослідження. Стійкість території, на думку експерта, базується на трьох складових – опірності, адаптації та здатності відновлюватися після кризи.

середа, 16 квітня 2025 р.

Молодіжна інноваційна ініціатива – Хакатон «Fresh AIR 2025»

Не вперше в Одесі збираються на ІТ-захід «Fresh AIR» студенти, випускники навчальних закладів, які вміють майстерно створювати чат-боти, детально розуміються на мобільних застосунках, володіють навичками різноманітних цифрових застосунків.

Цьогоріч триденний захід «Fresh AIR-2025» вже традиційно організував Інститут штучного інтелекту та робототехніки Національного університету «Одеська політехніка», очолюваний Михайлом Лобачевим, за підтримки громадського сектору та представників ІТ-бізнесу нашого регіону.

Основна тематика змагань у 2025 році – пошук інновацій для відбудови України та соціальної підтримки населення. В конкурсі взяло участь 35 проєктів, в тому числі декілька з-за кордону. Географія українських учасників широка – Одеса, Харків, Дніпро, Вінниця, Хмельницький, Житомир...

Впродовж трьох днів команди розробляли різноманітні інновації, стартапи, презентували новітні інженерні рішення для спеціального журі.


понеділок, 31 березня 2025 р.

Одеський інститут соціальних технологій – активний учасник реалізації в Україні державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства

ГО «Одеський інститут соціальних технологій» (ОІСТ) є не лише одним із розробників основоположних документів державної політики у сфері розвитку громадянського суспільства, але й активним учасником реалізації цієї політики.

 Довготривале співробітництво ОІСТ разом з іншими партнерськими організацій громадянського суспільства з Департаментом інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату Кабміну сприяє синергетичному поєднанню зусиль держави і громадського сектору у сфері розвитку громадянського суспільства. 

Так, спільними зусиллями влади і громадського сектору було розроблено Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки, яка була затверджена Указом Президента України від 27 вересня 2021 року № 487. До її підготовки у складі робочої групи долучились і експерти ОІСТ. 

Розпорядженням КМУ від 21 березня 2025 року № 246-р затверджено План заходів з реалізації у 2025-2026 роках Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки. З 86 заходів Плану до виконання 20 з них безпосередньо залучено ОІСТ. 

Серед цих заходів:

  • розроблення методичних рекомендацій щодо розвитку місцевої демократії; 
  • навчання жителів та державних службовців користуванню інструментами місцевої демократії; 
  • використання цифрових інструментів громадської участі; 
  • моніторинг стану реалізації Закону України щодо народовладдя в місцевому самоврядуванні; 
  • рекомендації щодо залучення ВПО до вирішення місцевих питань; 
  • удосконалення системи формування та діяльності громадських рад; 
  • сприяння впровадженню шкільних громадських бюджетів;
  • впровадження громадянської освіти в закладах професійної і професійно-технічної освіти; 
  • взаємодія поліції з громадськими формуваннями для забезпечення громадської безпеки та інші.

Усе це свідчить про довіру влади до професіоналізму громадської організації внаслідок її постійної та наполегливої роботи з формування у громадян самоповаги, відповідальності, навчання застосуванню інструментів громадської участі і сприяння залученню громадян до процесу прийняття рішень. 

четвер, 20 лютого 2025 р.

Народовладдя на рівні громад: експертна зустріч з управлінцями в Теплодарі

Останнім часом українські законодавці приділяють особливу увагу питанням місцевого самоврядування, зокрема здійсненню народовладдя на рівні громад та регулюванню підприємницької діяльності комунальних підприємств.
Для тлумачення норм новітнього законодавства у цих сферах і практики їх застосування у громадах експерти громадського сектору проводять семінари та дискусії за участі зацікавлених представників органів місцевого самоврядування.

18 лютого 2025 року представники Одеського регіонального відділення Асоціації міст України (РВ АМУ), Одеського інституту соціальних технологій (ОІСТ), за підтримки Громадської мережі публічного права та адміністрації (UPLAN) провели в Теплодарській громаді на Одещині навчальний семінар з питань застосування новацій законодавства про ОМС.

Голова міської ради Олександр ЧУЙКО, секретар ради Наталія САМОЧОРНА запросили представників відповідних структур громади, а також долучили до семінару колег з Дачненської та Маяківської громад.

Особливості та проблемні аспекти проєкту Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» для органів місцевого самоврядування присутнім проаналізував Юрій ЯМКОВИЙ, заступник виконавчого директора Одеського РВ АМУ (партнера ОІСТ).