Але поки що Ради з питань ВПО не мають можливості координувати й поєднувати свої дії. До того ж відсутність таких Рад при міністерствах та інших центральних органах виконавчої влади дещо гальмує їх можливість впливати на державну політику.
Подолання цих прогалин може узяти на себе створювана громадська організація (громадська спілка) Конгрес Рад ВПО.
Вінниці 11-12 вересня ц.р. Організатором Форуму став «Благодійний Фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» (SSS) за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні.
Керівник ГО «Одеський інститут соціальних технологій» Андрій Крупник як представник організації, що активно співпрацює з ВПО, був запрошений до участі у Форумі, основною метою якого було створення Конгресу Рад ВПО.
В заході узяли участь представники органів виконавчої влади, державних (військових) адміністрацій та місцевого самоврядування, обласних та районних Рад ВПО, громадські активісти.
На дискусійних панелях розглядалися питання місцевих політик та підтримки ВПО, механізми вирішення викликів у цій сфері, співпраці місцевої влади й громадського сектору, забезпечення переселенців житлом, створення фондів соціально тимчасового житла для ВПО та інші.
Андрій Крупник познайомив учасників форуму з напрацюваннями ГО ОІСТ щодо роботи з ВПО, які були зроблені під час реалізації проєктів за підтримки МФ «Відродження».
У представленій експертом доповіді «Адаптація ВПО у громадах через їх творчу і громадську реалізацію» йшла мова про залучення ВПО до культурного життя територіальних громад за допомогою творчих кластерів та різних інструментів місцевої демократії, стимулювання їх громадської активності на основі співпраці з органами влади, інститутами громадянського суспільства і бізнесом.
Учасники Форму обговорили можливі напрямки діяльності створюваного Конгресу й визначили наступні:
- консолідація діяльності Рад і координація їх роботи по вертикалі та по горизонталі;
- навчання членів Рад ВПО та обмін кращими практиками;
- пошук та залучення додаткових матеріальних і нематеріальних ресурсів, у тому числі донорської підтримки діяльності Конгресу та його регіональних осередків;
- дослідження проблем ВПО і ситуацій у громадах, в регіонах і у країні в цілому, розробка спільно з органами влади та науково-дослідними установами ефективної політики по відношенню до ВПО;
- залучення експертів до розробки та публічного обговорення проєктів стратегій, програм соціально-економічного розвитку, цільових програм з метою комплексного, системного вирішення проблем ВПО;
- розробка проєктів нових актів законодавства й локальних НПА, що регулюють питання захисту та реалізації прав ВПО;
- здійснення громадського контролю за виконанням уповноваженими органами публічної влади своїх завдань по відношенню до ВПО, громадська експертиза проєктів актів та чинних актів з цих питань;
- налагодження та підтримка зв’язків із зарубіжними та міжнародними організаціями з метою обміну досвідом, вирішення гуманітарних питань та підтримки тих співвітчизників, хто тимчасово емігрував за кордон та може повернутися в Україну у статусі ВПО або вже має такий статус.
Непрості питання – членство та розбудова дієвої структури створюваногогромадського об’єднання. Ці питання мають вирішуватись на основі принципів демократії та професіоналізму, без корупції і протекціонізму.
Андрій Крупник не лише активно долучився до вироблення пропозицій та обговорення проблемних аспектів створення Конгресу, а й увійшов до його складу.
На думку керівника ОІСТ, діяльність Конгресу має стати об’єднуючим фактором у справі підтримки ВПО, сприяти їх інтеграції в нові громади.
Немає коментарів:
Дописати коментар