Страницы

Напрямки роботи

Канали

вівторок, 27 серпня 2024 р.

Народовладдя, статутні норми, громадська участь

В Одесі продовжується обговорення проєкту Статуту міста

У липні в Одесі розпочалося обговорення проєкту оновленої редакції Статуту територіальної громади міста Одеси. 22 серпня представники громадськості та науки за ініціативи організації-партнерки Мережі UPLAN ГО «Одеський інститут соціальних технологій» обговорили оновлений проєкт Статуту та необхідність оновлення й створення таких документів під час дії воєнного стану.

Напередодні усім запрошеним учасникам експертного обговорення була направлена Аналітична записка, в якій громадські експерти надали оцінку проєкту і висловили свої зауваження та конкретні пропозиції.

«Винесений на обговорення проєкт базується на чинному Статуті й увібрав у себе його багато
корисних та цікавих положень. Він має декілька новацій, зокрема деталізовані процедури збору підписів на місцеві ініціативи, громадські слухання. Але деякі експерти запитують: чи потрібно в умовах воєнного стану й частково обмежених прав і свобод людей проводити цю роботу?», – зазначив координатор Мережі UPLAN у Чорноморському регіоні Андрій Крупник.

Сергій Саханєнко, експерт Мережі UPLAN, вважає, що період війни – не час для прийняття подібних документів:

«Це час для обговорення та дискусій. Як інституції не мають змінюватися під час воєнного стану, так і статути наразі змінювати, все ж таки, передчасно. Адже за підсумками перемоги можуть з’явитися нові уявлення щодо розширення форм прямої демократії і статусу певних структур».

Але, за словами пана Крупника, робота з розробки та оновлення Статуту – на часі й у період дії воєнного стану: «Адже від того, наскільки люди будуть взаємодіяти з владою й довіряти одне одному, може залежати процес наближення нашої перемоги й того, що буде після неї. А орієнтиром у процесі роботи на Статутом має стати нещодавно прийнятий парламентом закон про народовладдя у місцевому самоврядуванні».

9 травня 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 3703-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» (далі – Закон про народовладдя у МСВ). Внесені зміни визначають основні механізми реалізації прав громадян України на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні, своєчасне і повне отримання інформації про діяльність органів та посадових осіб.

Відповідно до положень Закону, наявність Статуту перетворюється з права на обов’язок для кожної територіальної громади.

Максим Лукінюк, консультант з розвитку механізмів громадської участі Українського незалежного центру політичних досліджень, один зі співавторів Закону, розповів, що теперішній проєкт Статуту територіальної громади міста Одеси неповною мірою відповідає усім нормам прийнятого Закону.

«До 1 січня 2027 року міська влада має або прийняти оновлений статут, або внести зміни у чинний – для приведення його положень у відповідність нормам Закону. Тому уже зараз важливо брати ці норми за основу й врегульовувати їх – щоб двічі не «ходити по колу», – зауважив пан Лукінюк.

Учасники дискусії, представники громадськості, науки, практики управління активно обговорили
сильні сторони оновленого проєкту Статуту, а також зазначили положення, які потребують доопрацювання, зокрема у частині термінології.

Експерт Центру політико-правових реформ, керівник напрямку місцевого самоврядування та регіонального розвитку Мережі UPLAN Віталій Загайний по суті положень Статуту, зокрема, звернув увагу на можливість участі людей, які не є жителями громади, але мають там власність, долучатися до громадських слухань. На думку експерта, це справедливо і є позитивним моментом Статуту.

У дискусії офлайн та онлайн узяло участь більше 30 учасників, більшість з яких висловили свою думку.

За підсумками обговорення рекомендовано запропонувати Робочій групі Одеської міської ради доопрацювати проєкт Статуту з урахуванням озвучених зауважень і пропозицій, а також тих, що надійдуть до дати завершення публічного обговорення. Запропоновано доповнити склад Робочої групи представниками експертної спільноти, зокрема представниками громадянського суспільства.

Публічне обговорення нового проєкту Статуту триватиме до 9 вересня 2024 року. А узагальнені підсумки розгляду зауважень і пропозицій планується розглянути під час інтернет-конференції, яку Робоча група планує провести 10 вересня.

Відеозапис заходу розміщений за посиланням https://youtu.be/ai1SkuZSQ_I

Немає коментарів:

Дописати коментар